Новото засилување во тимот на Ливерпул синоќа дебитираше за актуелниот англиски шампион и му требаа само десетина минути за да го постигне првиот гол во црвениот дрес.

consistency pic.twitter.com/O1ChOmbGMH

— theGooner (@Au6ameyang) September 28, 2020

Тоа го направи на најдобар можен начин, испрати бомба во мрежата на Арсенал и стави точка на мечот, односно го постави конечниот резултат од 3-1. Веројатно и да не постигнеше гол, Ливерпул ќе дојдеше до победата, но ќе беше грев мечот да останеше без тоа ремек дело.

where is VAR? Liverpool is at it again with so much conspiracy, Jota’s goal is a handball…

Mane #LIVARS Diego Jota Auba pic.twitter.com/lFTaQxIXLX

— Preye pizzi (@preyepizzi) September 28, 2020

Веројатно затоа јавноста и не е толку критична по одлуката на судиската тројка и ВАР, голот на Жота да биде признат иако претходно тој со рака ја смири топката. Ако се прегледуваше снимката веројатно погодокот ќе беше поништен.