Земјотрес со локална магнитуда од 3.8 Рихтерови степени е регистриран синоќа во 22.38 часот во епицентралното подрачје Тетово – Гостивар, на 65 километри југозападно од Скопje, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Опсерваторијата информира дека според досегашните податоци, земјотресот бил почувствуван од населението во Маврово, Гостивар, Тетово, Дебар, Охрид, Кичево и Скопје со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.Извор: Лидер