Соединетите држави регистрирале повеќе од 2.700 смртни случаи од последиците на коронавирусот за 24 часа, толкав дневен број на смртни случаи не е забележан од април, покажуваат податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс.

Според податоците во 3.30 часот утрово по средноевропско време, 2.731 лице починало во Соединетите држави во 24 часа, што го донесе вкупниот број на смртни случаи од коронавирусот од почетокот на пандемијата на 273.181.

Во претходните 24 часа, 195.121 лице исто така беше заразено со коронавирус.

The post Во Соединетите држави, 2.700 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, најмногу од април appeared first on Порта.