Во Македонија досега се направени над половина милион тестови за коронавирус. Министерството за здравство денеска информираше дека досега во земјава се направени вкупно 509.720 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на пандемијата изнесува 100.632. Оздравени се 90.311, а бројката на лица кои ја изгубија оваа борба изнесува 3.098. Во моментов како активни случаи се водат 7.223.Извор: Лидер