Тестенините се подготвуваат на безброј начини, а доколку барате едноставен сос, еве идеја за брз рецепт што пријатно ќе го изненади вашето семејство. Состојки: шпагети (може да бидат тестенини по ваш избор) 1/2 тенок исечен мал црвен кромид 1 лажица квалитетно маслиново масло 2 чешниња лук 2 лажички суво оригано 2 лажици вотка (опционално) 1,5 чаши благ ајвар 4 лажици суви домати конзервирани во масло,исцедени и сецкани 4 лажици исечени маслинки Рендан пармезан за гарнир (по избор) Свеж босилек за декорација (по избор) Ставете вода да зоврие и додадете сол. Додадете ги тестенините и варете ал денте, во согласност со упатствата на пакувањето. Во меѓувреме, загрејте ја тавата на средна топлина и додадете маслиново масло, потоа додадете го кромидот и варете додека не омекне, околу 4 минути. Додадете оригано и промешајте и варете уште 4 минути или додека кромидот не почне да добива златно-кафеава боја. Додадете лук и варете уште половина минута. Ако користите водка, додадете ја сега и промешајте и оставете да се готви уште неколку минути. Додадете го остатокот од сосот: ајвар, потоа сушени домати, па маслинки, постојано мешајќи. Извадете една чаша вода со тестенини од тенџерето и додајте ја во садот и мешајте додека сè не се соедини. Доколку е потребно, додадете повеќе вода за тестенини за да ја постигнете саканата конзистентност. Исцедете ги тестенините и додајте ги во тавата извор:попара.мк