Изгледа импресувно, а се подготвува многу едноставно. Потребни состојки:

  • 1 пакување лиснато тесто
  • 4 јаболка
  • шеќер
  • цимет

Подготовка:

    • Исечете го тестото во ленти со дебелина од три прста и развлечете ги да бидат тенки. Не ги лупете јаболката, само исечкајте ги на многу тенки полумесечини.
    • Поставете лента тесто на работната површина, а потоа наредете парчиња јаболко, па преклопете (како на сликата).
    • Потоа завиткајте ја целата лента така што ќе добиете роза, ставете ја во калап за мафини и печете околу 25 минути во рерна загреана на 200 степени.

извор: Кајгана