Во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите, Челси во Мадрид го совлада Атлетико со 0: 1

Натпреварот понуди голема борба за двата тима. Се играше претежно на средина на теренот. Сините на моменти имаа посериозни шанси.

За издвојување се обидите на Жиру и Вернер, додека пак Суарез имаше добра шанса на домашен терен.

Натпреварот се одвиваше во правец на реми без голови, се до момент на магија на Оливие Жиру во 71. минута.

Французинот одлично се снајде во шеснаесетникот на Атлетико и спектакуларно погоди со ножички за 0:1, што на крај се покаже како конечен резултат на натпреварот.

Челзи во Лондон има убава предност пред реваншот.