„Ало Клинички центар, дали знаете со вашиот паркинг што се случува“, прашува корисник на социјалната мрежа Твитер, кој објави видео на кое може да се забележи како неколку лица на своја рака „спроведуваат“ ред на паркингот, пишува Слободен печат. Во описот на видеото кое се прошири на мрежите, тој додава дека паркингот е окупиран од група на луѓе на кои, како што вели, доколку не им се дадат пари, не ги отстрануваат своите возила, па оние кои се во мака можат да кружат и по половина час за да дојдат до слободно место. Следуваа низа реакции со повици надлежните веднаш да реагираат и да ги санкционираат измамниците. Настанот го потврдија и од ЈП „Градски паркинг“, од каде велат дека со овој проблем се соочуваат со години. Според директорот Борче Јакимовски станува збор за лица на возраст од 25 до 40 години кои со сопствени возила заземааат слободни места, а на останатите возачи им бараат од 50 до 100 денари за да го тргнат својот автомобил.

Превземено: Alo klinicki centar dali znaete so vasiot parking sto se slucuva? Deka e okupiran od romi sto ako ne im.dades pari ne gi trgaat kolite , i ti vika nema da daes nema da parkiras? Deka nekoj bolen vrti 48 miniti da se parkira? ЌЕ РЕАГИРАТЕ НЕЛИ?! 🚨🆘️🚨🆘️ МВР? pic.twitter.com/cQK00P1OVG

— Две Ѕвезди (@dvezvezdi1) January 12, 2021

– Проблемот се провлекува веќе три години, а ние континуирано поднесуваме пријави до полицијата. Денеска повторно реагиравме, а воедно издадов наредба „пајакот“ да ги таргетира нивните возила што ги зафаќаат паркинг местата, изјави Јакимовски за „Слободен печат“.