Мексиканската актерка Летиција Калдерон (52), која се прослави со улогата на Есмералда во истоимената серија, беше итно хоспитализирана по компликации предизвикани од коронавирусот. Според мексиканските медиуми, нејзината здравствена состојба е многу сериозна. Некои членови на нејзиното семејство исто така биле заразени, но никој освен неа не бил хоспитализиран. Летиција е во болница од петокот и се огласи на Твитер.

Estoy internada pero muy bien atendida por un gran grupo médico. Esto es de paciencia y tiempo. Gracias a tod@s por su preocupación

— Leticia Calderon (@letyca79) January 16, 2021

„Јас сум во болница и сум опкружен со прекрасен тим на медицински персонал кој се грижи за мене. Сега ми треба време и трпеливост за да оздравам. Ви благодарам за сите ваши пораки и за поддршката“, напиша познатата Летиција на својот профил на Твитер. Таа истакна дека уште од почетокот се придржувала до препорачаните мерки за заштита на коронавирусите, но дека сепак била заразена.