Доколку немате идеја што да подготвите за појадок, еве предлог

Состојки:

 • 2 портокали
 • 5 јајца
 • 5 лажици шеќер
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1 лажичка екстракт од бадем
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 200 грама бадемово брашно бадеми

Подготовка:

 • Изматете ги јајцата и додајте го шекерот.
 • Додајте го брашното, прашокот за пециво, бадемите и ектрактот од ванила и бадеми.
 • По ова излупете ги портокалите и исцедете ги дирекно во смесата.
 • Печете на 170 степени околу 10-15 минути(зависно од рерната).

Уживајте!