Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47050, бројката на оздравени пациенти е 27364, на починати е 1305, а бројот на активни случаи изнесува 18381.

Денеска се евидентираат два контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 20629, активни 8506

• Куманово 3053, активни 844

• Дебар 418, активни 102

• Штип 2178, активни 513

• Прилеп 2155, активни 901

• Тетово 3159, активни 1060

• Струга 1097, активни 312

• Велес 1445, активни 777

• Битола 1344, активни 697

• Охрид 1155, активни 535

• Кавадарци 888, активни 421

• Гостивар 1742, активни 564

• Гевгелија 573, активни 224 (32 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 106 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1357, активни 649

• Крива Паланка 330, активни 107

• Радовиш 343, активни 129

• Крушево 69, активни 39

• Кочани 1021, активни 330

• Пробиштип 291, активни 96

• Демир Хисар 147, активни 68

• Македонски Брод 130, активни 26

• Пехчево 86, активни 26

• Берово 284, активни 81

• Валандово 136, активни 43

• Виница 277, активни 123

• Делчево 348, активни 163 (88 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 126, активни 80

• Свети Николе 647, активни 184

• Кичево 940, активни 418

• Ресен 343, активни 129

• Неготино 339, активни 234 (32 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

/makpress

The post Со вчерашните Ковид бројки, Кичево се искачи на 940 заболени односно 418 активни appeared first on Порта.