КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. седум свештеномаченици Херсонски (Тодорова сабота)

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 март. Денеска е Св. седум свештеномаченици Херсонски (Тодорова сабота). Сите овие седуммина беа епископи на градот Херсон во...

УТРЕ Е ТОДОРОВА САБОТА: Тодорица е црковен празник кој во Македонија се слави со...

Православните христијани утре ја слават Тодорова сабота, а именден празнуваат Тодор, Тодорка, Божидар итн. Тодорова сабота или Тодорица се смета за празник на приврзаноста кон велигденскиот пост. Јавувањето...

СВ. МАЧЕНИК КОНОН ИСАВРИСКИ: Сo нeгoвата крв сe пoмазуваа бoлнитe и сe исцeлуваа

Денеска е 5 март (според стар стил) и се слави Св. маченик Конон Исавриски. Пoучeн вo вeрата Христoва и крстeн вo имeтo на прeсвeтата и живoтвoрна Трoица oд...

ПРЕПОДОБЕН ГЕРАСИМ: Му го извади трнот од ногата на лавот кој рикаше од болка,...

Денеска е 4 март (според стар стил) и се слави Преподобен Герасим Јордански. Овој познат светител најпрво се учеше на подвижнички живот во Тиваида египетска, а потоа премина...

СВ. МАЧЕНИЦИ ЕВТРОПИЈ, КЛЕОНИК И ВАСИЛИСК: Како што Светата Троица е неделива така и...

Денеска е 3 март (според стариот стил) и се слави Св. маченици Евтропиј, Клеоник и Василиск. Му беа другари на светиот Теодор Тирон. Кога славниот Теодор славно и...

СВ. СВЕШТЕНОМАЧЕНИК ТЕОДОТ: Заради мудроста и доблеста го избраа за епископ Киринејски

Денеска е 2 март (по стар стил) и се слави Св. свештеномаченик Теодот. Епископ Киринејски, на островот Кипар. Заради неговата мудрост и доблеста го избраа за епископ, а...

СВ. ПРЕП. МАЧЕНИЦА ЕВДОКИЈА: Македонски обичаи на празникот на новото лето – Летник

Летник е празник на новото лето. Големиот број обичаи и верувања поврзани со овој ден потекнуваат од претхристијанскиот период и имаат цел да обезбедат среќа и напредок за луѓето...

ПРЕП. ВАСИЛИЈ ИСПОВЕДНИК: Верно го следеше својот учител Прокопиј и во мир, и кога...

Денеска е 28 февруари (по стар стил) и се слави Преподобен Василиј Исповедник. Другар и соработник на свети Прокопиј Декаполит. Василиј верно го следеше својот учител Прокопиј...

ДЕНЕСКА СВ. АГАТАНГЕЛ БИТОЛСКИ: Родум од Лерин, работеше како чевлар во Битола и пострада...

Денеска е 27 февруари според стар стил и се слави Свети Агатангел Битолски. Овој светител пострада од Агарјаните во 1727 година. Како што пишува на кивотот во кој...

СВ. ПОРФИРИЈ: Ползејќи одеше на Божјите служби, но Господ му ги исцели нозете и стана...

Денеска е 26 февруари (по стар стил) и се слави Св. Порфириј, епископ на Газа. Овој голем архипастир се роди во Солун од богати родители. Младоста до дваесет...
0:00
0:00