16 C
Skopje
Дата 23.10.2020 година | Означивме точно 01 часот и 32 минути

ПОКРОВ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА: Ја гледаш ли, брате, Царицата и Госпоѓата над сите, како...

(Денеска е 1 октомври според стар стил) Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите застапнички молитви Го смилостивува Бога...

УТРЕ Е  ПОКРОВ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА: Празник на вечното покровителство на Мајката Божја

Овој празник е во врска со почитувањето на Пресвета Богородица како заштитничка и покровителка на сите христијани. Настанот што се празнува на 1 октомври (с.с.) се случил на овој...

ПРЕП. КИРИЈАК ОТШЕЛНИК: Беше крупен и силен и таков остана до длабока старост и...

(Денеска е 29 септември по стар стил) Роден е во Коринт од родителите Јован и Евдокија. Татко му беше презвитер, а месниот епископ Петар му беше роднина. Во...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Преподобен Харитон Исповедник

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 септември. Денеска е Преподобен Харитон Исповедник. Харитон потекнуваше од градот Иконија, во Мала Азија каде проповедаше апостолот Павле....

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. маченик Калистрат и 49-те негови другари

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 27 септември. Денеска е Св. маченик Калистрат и 49-те негови другари. Овој Калистрат беше од старата Картагина, што се...

УПОКОЈУВАЊЕ НА НАЈМЛАДИОТ ОД 12 АПОСТОЛИ: Св. Јован Богослов е наречен апостол на...

Најмладиот од 12-те христови апостоли и еден од четворицата евангелисти, Јован е наречен апостол на љубовта. Присуствувал на најважните настани од животот на Исус Христос, а по Распетието ја...

ПРЕП. ЕФРОСИНИЈА: Несакајќи да стапи во брак, се преоблече во машко и се замонаши...

Ќерка на Пафнутиј, богат и прочуен човек од Александрија. Од бездетни родители, кои со молитва ја беа испросиле од Бога. Како благочестиви луѓе, тие ја воспитаа во верата Христова....

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. првомаченичка, рамноапостолна Текла

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 септември. Денеска е Св. првомаченичка, рамноапостолна Текла. Родена е во Иконија, Мала Азија, од незнабожечки родители. Современичка е...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Зачнување на свети Јован Крстител

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 23 септември. Денеска е Зачнување на свети Јован Крстител. Иако сите христијански празници се со повеќеслојно значење, овој е...

СВ. ПРОРОК ЈОНА: Негова мајка е вдовицата во Сарепта Сидонска на која пророкот Илија...

Живееше повеќе од 800 години пред Христа. Во неговото житие се вели дека тој бил синот на онаа вдовица во Сарепта Сидонска на која пророкот Илија ѝ го...

Бидете ни пријатели

7,276FansLike
12,900FollowersFollow
107FollowersFollow
16,700SubscribersSubscribe

Љубов и секс

Најлошата работа што може да ја направите на првиот состанок

Сигурно ви се случило некогаш да помислите дека првиот состанок минал одлично, но личноста со која сте излегле никогаш повеќе не ви се јавила....

Фенг шуи совети за љубов и среќа во бракот

Љубовта, врските и бракот се поврзани со југозападната багуа област во вашиот дом. Се препорачува во оваа област да имате барем некои елементи од...

3-те работи поради кои убавите жени „паѓаат“ на непривлечни мажи

Сигурно ви се случило милион пати да видите згодна и убава девојка во прегратките на не толку привлечен маж на улица. Признајте дека првото...