Фејсбук ќе блокира реклами кои нудат лажни лекови за корона вирусот

Фејсбук донесе одлука да ги забрани сите реклами кои нудат лажни лекови за корона вирусот како и објави кои создаваат паника и состојба за ургентност за купување на...

Американците во текот на карантинот најмногу гледале „Пријатели“

Американската CableTV.com спроведе истражување во сите 50 американски сојузни држави, за тоа кои серии Американците најмногу ги гледале додека биле во карантин поради новиот коронавирус. Резултатите покажале дека „Пријатели“...

Најгледани серии на Netflix за време на карантинот

Пред пандемијата многумина од нас одвај чекаа долг викенд за да се препуштат на лежење во пижами, јадење и гледање на омилената серија. Знаете како викаат, „внимавај што...

Игра во која секој играч ја брани својата држава од непријателите

Игра во која секој играч ја брани својата држава. Се работи за browser игра во која играчот се става во улога на граѓанин. За почеток или за добродојде...

„WhatsApp“ престанува да работи на милиони телефони

Апликацијата „WhatsApp“ официјално престана да работи на милиони стари модели на „Iphone“ и „Android“ ширум светот. Корисниците на веќе неподржувачките мобилни телефони нема да можат повеќе да создаваат...

Како ве следи Фејсбук дури и кога не го користите?

И кога апликацијата на Фејсбук ти е целосно изгасена на мобилниот, речиси сите други апликации на мобилниот и веб-страни што ги посетуваш, му вршат пренос на Фејсбук што...

Viber добива My Notes

Ракутен Вајбер (Rakuten Viber),една од водечките светски апликации за комуникација, денес ја најави новата услуга “My Notes“ (“Мои белешки“), која ќе ви помогне да ги организирате големите и...

Дали знаевте дека овие #hashtags на Инстаграм се забранети?

Хаштаговите можат да бидат добро “оружје”, но и многу лесно злоупотребено. Инстаграм секоја година, всушност, секој ден, одлучува кои хаштагови ќе бидат забранети за употреба. Некои се целосно...

Програма која не дозволува голи фотографии

Јапонската компанија Тон Мобил создаде телефон опремен со вештачка интелигенција што знае кога корисникот се обидува да сними „секси селфи”. Имено, ако програмата регистрира голо тело, самосликот нема...

Внимавајте што пишувате во групите на WhatsApp: Сите се достапни преку пребарувања на Google

WhatsApp групите лесно може да се пронајдат преку пребарување на Google. Групните четови лесно можат да се најдат, но и да им се приклучат. Проблемот е што корисниците...
0:00
0:00