УКРАИНСКИ ЦРКОВЕН ЕКСПЕРТ: Наскоро по 250 години ќе оживее Охридската архиепископија

Македонската православна црква – Охридската архиепископија која е во канонска изолација и чие признавање е блокирано од страна на Српската православна црква, по 250 години наскоро ќе оживее, тврди...

СВ. МАТЕЈ: Од омразен цариник до сакан Господов апостол

Кога фарисеите му приговарале на Исус дека се дружи со грешници, мислејќи на цариникот Матеј, тој им одговарал: „Здравите немаат нужда од лекар, туку болните“. Именден празнуваат: Матеј,...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. маченици Гуриј, Самон и Авив (Божикен пост)

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 15 ноември. Денеска е Св. маченици Гуриј, Самон и Авив. (Божикен пост) Гуриј и Самон беа угледни граѓани на Едеса....

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. апостол Филип и св. Григориј Палама

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 ноември. Денеска е Св. апостол Филип и св. Григориј Палама. Апостол Филип беше родум од Витсаида, крај Галилејското Езеро....

Почнуваат Божикните пости

Споделено од свештеник Димитар Арсовски Со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Брегалнички господин Иларион

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. Јован Милостивиот

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 12 ноември. Денеска е Св. Јован Милостивиот. Роден е на Кипар во кнежевско семејство. Од детството бил воспитуван како христијанин....

СВ. ВМЧ. МИНА: Полесно му беше да живее со дивите ѕверови одошто со незнабожните...

(Денеска е 11 ноември според стар стил и се слави Св. великомаченик Мина) По потекло Египќанец и војник по занимање, свети Мина, како вистински христијанин, не можеше да...

СВ. АПОСТОЛИ: Ераст, Кварт, Родион, Сосипатар и Терциј духовно војуваа, победија и зедоа венци...

(Денеска е 10 ноември според стар стил) Сите беа од Седумдесетте апостоли. Последните тројца се прославуваат и на друг датум, и тоа: Родион на 8 април, Сосипатар на...

Игра во која секој играч ја брани својата држава од непријателите

Игра во која секој играч ја брани својата држава. Се работи за browser игра во која играчот се става во улога на граѓанин. За почеток или за добродојде...

СТРАДАЊАТА НА ИСУС: Циклус слики на уметникот Филев со религиски мотиви

Во сликата мора да има емоции, чувства, доживувања… Затоа луѓето кои ги гледаат моите дела тоа го чувствуваат. Всушност тоа е и мојата цел, да допре до нив и...

Бидете ни пријатели

7,276FansLike
12,900FollowersFollow
105FollowersFollow
16,900SubscribersSubscribe

Љубов и секс

Што навистина мислат мажите за женските гради?

Студија објавена во Evolution and Human Behavior откри интересни податоци за тоа што навистина мислат мажите за женските гради. Според резултатите, на мажите...

Седум реченици кои мажите ги кажуваат кога повеќе не ја сакаат нивната партнерка

Иако понекогаш ситуацијата во која се наоѓаме, на која претходела расправија, нè доведува да кажеме одредени зборови кои всушност не ги мислиме, сепак доколку...

Руски психолог открива поради која причина жените најчесто се врзуваат за еден маж

Многу мажи велат дека е невозможно да се разберат жените затоа што тие имаат своја женска логика и различен пристап кон нештата. Но, истакнатиот...