Набавката на вакцини за Западен Балкан една од темите на состанокот на ЕУ лидерите...

Набавката на вакцини за Западен Балкан ќе биде една од темите на дискусија на лидерите на ЕУ на состанокот на 21 јануари, најавено е вчера во Брисел. – Треба...

Вучиќ: Најавата на Харадинај за обединување со Албанија е закана за регионот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека најавата на кандидатот за претседател на Косово, Рамуш Харадинај, за можното обединување на Косово со Албанија претставува закана не само за Србија,...

Харадинај до Вучиќ: Треба да го признаете Косово за да спречите создавање на „Голема...

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и кандидат за иден претседател на државата, Рамуш Харадинај му порача на претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека доколку сака...

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Хрватска има повисока стапка на смртност од коронавирус отколку Кина, која има 1,4 милијарди жители, може да се види според официјалните податоци објавени во двете земји. Според податоците објавени...

Во Србија денеска почнува масовната имунизација, набавени 1.054.950 вакцини, платени над шест милиони

На седница на Оперативниот тим на државниот врв на Србија, директно пренесуван преку медиумите, преседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ го најавија и објаснија почнувањето на масовната имунизација...

Акција за спасување на 24 бегалци и мигранти на Лезбос, еден починат

Во тек е акција за спасување на 24 бегалци и мигранти во југоисточниот дел на грчкиот остров Лезбос, кои се наоѓаат на копно, но во карпест непристапен дел, додека...

Српски адвокати ќе ја поднесат првата тужба за отштета од НАТО во име на...

Адвокатска канцеларија од Ниш ќе ја поднесе првата тужба за надомест на штета против Северноатлантската алијанса (НАТО), во име на пациентите со рак, како последица на бомбардирањето...

Словенија поддржува „ковид пасоши“

Словенија изрази поддршка за „ковид пасоши“, додека европските министри денеска започнаа дебата за идејата, иницирана од грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, јави словенечката агенција СТА. Гашпер Довжан, државен секретар на...

ЕУ без конкретен одговор кога ќе пристигнат ветените вакцини на Западен Балкан

Потпретседателот на Европската Комисија, Марош Шефчович, не беше во можност да каже кога Македонија и другите земји во регионот ќе ги добијат вакцините против Ковид-19 ветени од ЕУ. Шефчович...

Брнабиќ: Од утре почнува масовна вакцинација на граѓаните во Србија

Српската премиерка Ана Брнабиќ најави дека утре во Србија ќе започне „масовна“ вакцинација на граѓаните против коронавирус, јави допсникот на МИА од Белград. Брнабиќ изјави дека од утре ќе...
0:00
0:00