Бежовски поднесе иницијатива до Уставниот суд: Управата за финансиско разузнавање ја загрозува законитоста

Адвокатот Александар Бежовски, денеска соопшти дека поднел иницијатива до Уставниот суд на Македонија за оценување на уставноста и законитоста на Законот за спречување перење пари и финансирање тероризам. ...

Обид за киднапирање во Прилеп

На 04.04.2021 во 00.30 часот полициски службеници од ОВР Прилеп го привеле А.З. (26) од Прилеп по пријава од А.Р.(44) од Прилеп дека на 03.04.2021 околу 21,00 часот А.З....

Скопјани каснати од кучиња скитници

На 03.04.2021 во 19:30 часот во Полициската станица Аеродром В.К.(73) од Скопје, пријавила дека на бул.“АСНОМ“ била касната од куче скитник. На 03.04.2021 во 21:45 часот во Полициската...

Седум лица повредени во сообраќајка на патот Куманово-Липково

На 04.04.2021 во 21.30 чaсот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово-Липково, кај с.Опае, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „сеат ибица“, со кумановски регистарски...

По гласањето на изборите Радев со коментар за шпионскиот скандал и напад врз владата

Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска гласаше на парламентарните избори во земјата, откако претходно го чекаше својот ред да дојде до машината за гласање, јави дописникот на МИА од Софија....

Во Албанија почнува имунизацијата на лицата над 65-годишна возраст

Албанската министерка за здравство, Огерта Манастирлиу, најави дека следните денови во земјата ќе пристигнат нови количества вакцини од „Фајзер“ и „Синовак“, со што ќе почне вакцинацијата на лицата над...

Брнабиќ: Уапсени се петмина антиваксери, едниот од нив бил ваксиниран

Српската премиерка Ана Брнабиќ рече дека еден од петте уапсени антиваксери е вакциниран против корона вирус, пренесува Танјуг во неделата. „Од петтемина антиваксери кои беа приведени, еден беше вакциниран,...

Девет ЕУ-членки во писмо до Борел бараат западниот Балкан да се стави на дневен...

На петти март девет земји членки на ЕУ преку писмо побараа од шефот на дипломатијата на ЕУ да се врати западниот Балкан на агендата на Унијата во април откако...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 604 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 604 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците...

Османи: Додека Бугарија не даде согласност за усвојување на преговарачката рамка, нема напред

Министерот за надворешни работи Бујар Османи не смета дека решавањето на спорните прашања со соседна Бугарија се издигнати како услов на Европската унија за отпочнување на преговори за членство....
0:00
0:00