САД и Велика Битанија после Брегзит ќе потпишат голем трговски договор

САД и Велика Битанија веднаш после Брегзит ќе потпишат голем трговски договор. Веста ја објави Доналд Трамп за време на средбата со Борис Џонсон во Бијарац каде се...

„Инфомакс“: Директорот на ДБКИ се развозува со службени возила на приватни настани

Продолжуваат скандалите кои го следат Директорот на Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации, Стојан Славески, пренесува „Инфомакс“. До нивната редакција пристигнале фотографии на кои, како што пишува порталот, недвосмислено се...

Почина бизнисменката и хуманитарка Нина Јаневска

Познатата бизнисменка и хуманитарка Нина Јаневска, почина денеска во Скопје по долго боледување. За загубата на Јаневска објави хуманитарниот клуб Inner Wheel Club of Skopje, чиј член беше...

2019 година е најцрна година на патиштата, 70 жртви за шест месеци

Во првите шест месеци од 2019 година во сообраќајни незгоди на патиштата во државата загинале 70 лица. Во 2018 година, според податоците од СВР Скопје, вкупниот број жртви...

Невреме во Словенија предизвика свлечишта: Патиштата блокирани, куќите поплавени, луѓето заробени во возилата

Невремето кое ја погоди Корушка во Словенија покрена свелечишта кои ги блокираа локалните патишта и железничкиот транспорт во тој крај, неколку куќи се поплавени, а жителите евакуирани. Обилните...

Ужас на голф терен: Гром удри во дрво под кое стоеја десетина лица, шестмина...

Во текот на голем голф турнир од серијата ПГА во Атланта се случи несекојдневна несреќа. Најмалку шест лица завршија во болница со повреди бидејќи се наоѓале во близина на дрво...

Тортевски: И промената на името била залудна

Адвокатот Александар Тортевски вели смета дека премиерот Зоран Заев, „на потешкиот начин“ разбрал дека почитувањето на правото е највисок приоритет. И дека „без правна држава не те прима...

Скопјани продавале марихуана и кокаин во Лагадин

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Л.Г.(34) и А.В.(39), двајцата од Скопје, осомничени за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“....

Од утре почнува наплатата на најскапата патарина во Македонија

Од утре, 26.08.2019 со почеток во 7 часот ќе започне со работа наплатна станица Гевгелија, соопшти вечерва АМСМ. На патарината кај Смоквица ќе има 10 наплатни рампи, пет...

Сообраќајка во Аеродром – Се искршија возила (ФОТО)

Предмалку во населбата Аеродром, се случила сообраќајна несреќа помеѓу две патнички возила. Несреќата се случила на крстосницата од булеварот Јане Сандански и Владимир Комаров, јавува Сител. Засега...
0:00
0:00