Не само во Струмица и во Тетово имало свадба, но со 80 гости

СВР Тетово поднела кривична пријава против правно лице од Тетово и едно лице од тетовското село Мала Речица за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, соопшти МВР....

Повеќе од 20 кривични постапки за непочитување на мерки во време на пандемија

За период помал од еден месец, поднесени повеќе од 20 кривични пријави против граѓани кои не постапувале соодветно на здравствените мерки и прописи во време на пандемија. ...

Скопјанец ширел ксенофобичен материјал на Фејсбук

СВР Охрид поднела кривична пријава против Д.В.(71) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, информира...

ЕК чека конечен став од ЕМА за поврзаноста на Астра Зенека и случаите со...

Член на Европската агенција на лекови (ЕМА) за италијанскиот весник „Ил Месенџеро“ потврди дека постои поврзаност меѓу вакцината на Астра Зенека и случаите со згрутчување на крвта, но Европската...

СЗО сè уште не ја поддржува идејата за воведување „ковид пасоши“

Светската здравствена организација (СЗО) не го поддржува барањето за „ковид пасоши“ за пристап до различни земји и институции поради несигурност дали вакцинацијата го спречува пренесувањето на вирусот, како и...

Претседателот на Србија се вакцинираше против Ковид-19

На списокот вакцинирани претседатели и премиери против Ковид-19 се запиша и Александар Вучиќ. Утрово првиот човек на Србија ја примил кинеската вакцина Синофарм. По вакцинацијата тој ги повика граѓаните...

Бугарија избори: Запленети рекордни 800.000 лева по докази за купување гласови

Запленети се и одземени над 800.000 лева, по докази за купување гласови во корист на одреден кандидат, партија или коалиција, јавија медиумите во Бугарија повикувајќи се на државното Обвинителство....

Во Србија пристигнаа уште 100.000 дози вакцини на „Фајзер

Денес во Србија е доставен нов контингент од над 100.000 вакцини на „Фајзер“ . Министерството за здравство соопшти дека во Србија пристигнала редовна достава на вакцините на „Фајзер“. Институтот...

Нов негативен ковид-рекорд во Грција за 2021 година, починаа 79 лица

Во Грција регистриран е негативен рекорд на смртни случаи од Ковид-19 во 2021 година, починаа 79 лица, со што бројот на починати од почетокот на пандемијата се зголеми на...

Земјотрес почувствуван во Маврово, Гостивар, Тетово, Дебар, Охрид, Кичево и во Скопје

Земјотрес со локална магнитуда од 3.8 Рихтерови степени е регистриран синоќа во 22.38 часот во епицентралното подрачје Тетово – Гостивар, на 65 километри југозападно од Скопje, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...
0:00
0:00