Тема на денот: Дали е возможен ,,квантен скок‘‘ на македонската економија како што најави...

Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Тема на денот: Дали е возможен ,,квантен скок‘‘ на македонската економија како што најави премиерот?Категорија: БизнисНовинар: Наташа Мерсовска

Извозот за 11 месеци во 2020 година со пад од 9,9 отсто

Извозот на стоки од земјава од јануари до ноември минатата година бележи пад од 9,9 отсто во однос на тој период од претходната година, објави денеска Државниот завод за...

Барање од НУК: Работно време на угостителите не до 21 туку до 23 часот...

На угостителите да им се дозволи да бидат отворени и по 21 часот и тоа од понеделник. Ова е реакцијата на дел од угостителите по вчерашната изјава на министерот...

Каква економска година ја очекува Македонија? Можно ли е остварување на предвидениот раст?

Спласнува оптимизимот на Светската банка. Во најновиот извештај прогнозите за оваа година се полоши од претходните. Банката остава простор и за дополнително влошување ако ситуацијата со КОВИД не се...

Охрабрувачки бројките во економијата во последниот квартал од 2020 година

Година на рестарт и заживување во 2021, најавува премиерот Зоран Заев, во која клучни ќе бидат капиталните инвестиции, инфраструктурата, енергетиката, дигитализацијата и земјоделството, но ќе има и соодветен...

Бесими: Изминатата 2020 година беше тешка, но успеавме и 2021 ќе биде тешка, но...

Годинава нема да биде лесна од аспект на економијата, но бројките од 2020 година не охрабруваат, бидејќи исправните политики, инклузивноста, соработката и партнерството со сите чинители во...

УЈП ги објави фирмите кои зеле помош, а не исплатиле плати

Речиси 200.000 евра државна помош за плати за месец ноемрви сè уште не стигнале до работниците. Управата за јавни приходи ја објави листата на вкупно 245 фирми, кои зеле...

Објавен списокот на фирми што зеле државна помош, а не исплатиле плати за ноември

Владата ја објави ажурираната анализа на неисплатена државна помош за ноември за минимална плата од стана на работодавачите корисници на оваа помош. Компаниите на кои им е исплатена...

Заев: Создаваме услови напролет да направиме рестарт на економијата

Главен таргет на петтиот пакет мерки се најпогодените од економската криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот, а тоа се над 30 проценти компании заради поддршка на работните места...

245 компании ја злоупотребиле државната помош

Вкупно 245 фирми ја злоупотребиле државната помош и уште не ја исплатиле ноемвриската плата на близу 800 вработени. Од УЈП информираат дека првичната бројка на компнии кои го...
0:00
0:00