Стоилковски: Попис во вакви услови ќе предизвика нов бран на корона, потребна е имунизација

Попис во вакви услови ќе предизвика нов бран на коронавирусот истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, запрашан за фалбите на власта за процесот на попишување. Стоилковски истакна дека...

Путерот што го фати Николовски денеска ќе биде стопен на Дрисла

На депонијата Дрисла денеска ќе бидат уништени 4.325 килограми небезбеден путер со изминат рок кој го увезла млекарницата „Евро Млекара“ ДООЕЛ Скопје. Станува збор за количина која во...

Стоилковски: Попис во вакви услови ќе предизвика нов бран на корона, мора да се...

Попис во вакви услови ќе предизвика нов бран на корона вирусот истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, запрашан за процесот на попишување. Стоилковски истакна дека додека Македонија се...

Бочварски: Мора да се почитуваат стандардите и нормативите за градба

Министерството за транспорт и врски ги запазува сите аспекти во однос на издавањето на одобренија за градби од прва категорија каква што е Старата скопска чаршија, а за бесправното...

17.000 работници не добиле февруарска плата зашто фирмите не добиле помош

Речиси 17.000 работници не зеле плата за февруари, чекајќи ја државната помош од петтиот сет мерки. Од поднесените 64 илјади барања за користење финансиски помош, плати не исплатиле скоро...

Владата ја усвои информацијата за извршување на буџетот во првиот квартал во 2021 година

Владата на денешната 62 седница, која се совпадна со 29-тата годишнина од усвојувањето на првиот буџет на независна Република Македонија во 1992 година, ја разгледа и усвои информацијата...

Лидерската средба и понатаму во фокусот на случувањата: Мицкоски самоуверен и смирен, Заев нервозен

Тет а тет средбата помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и СДСМ Зоран Заев и понатаму е во фокус на случувањата, бидејќи измените на законот за попис се уште...

МТСП: Се зголемува минималната плата за 1,7 проценти

Висината на минималната плата ќе се покачи за 1,7 проценти и од април 2021 година ќе изнесува 22,146 денари бруто или 15,194 денари нето, соопшти Министерството за труд...

Битиќи: Ќе работиме да ја зголемиме минималната плата на 18.000 денари

Минималната плата сè уште не е достоинствена и кога економските услови ќе бидат добри ќе работиме да ја зголемиме и до 18.000 денари, но сега не е моментот....

Државниот завод за ревизија: Партиите најмногу се финансирале од државниот буџет

СДСМ користи нелегални објекти, ВМРО ДПМНЕ има замрзнат имот, ДУИ не евидентира. Државниот ревизор ги објави извештаите за 3 политички партии, кои се однесуваат на 2019-та година. Според нив, владејачката...
0:00
0:00