Ја слушнаа и во Солунско поле, на Олимп татнеше „Врба ми изникнала“

Среќата се множи кога се споделува... Бескрајно се радувам што можам со вас да споделам еден од за мене најсреќните мигови, погледи и чувства - највисоката точка на планнината на Боговите - МИТИКАС, ОЛИМП ( 2918 м.н.в. ). Низ сите патешествија по патот - вие сте ми голема инспирација и ви благодарам за тоа. На едно изгрејсонце во висините, со поглед кон Солунско поле , јас му/ви испеав песна... - Врба ми изникнала - објави на свјото Фејсбук профил Зарина Првасевда

Ибрахим Дехари ќе биде нов министер за странски инвестиции

Ибрахим Дехари ќе биде нов министер за странски инвестиции, дознава телевизијата Алсат М. Дехари е кадар на ДУИ, бизнисмен, потекнува од селото Гајре, а во моментов е професор на Тетовскиот университет и е сопственик на ресторанот „Ара“ во Тетово. Тој доаѓа на местото на сега веќе поранешниот министер за странски инвестиции Зоран Шапуриќ.

Во вторник ќе се менува името и на МАНУ?!

Собраниската Комисија за oбразование, наука и спорт во вторник (27.08.) ќе дискутира за Предлог – законот за изменување на Законот за Македонската академија на науките и уметностите. Овој Предлог закон предвидува името на Македонската академија на науките и уметностите да се промени во „Академијата на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ“.

Метеоролозите најавуваат нереме: Подгответе се за дожд, грмежи и засилен ветер

Од утре па се до вторник нашата територија ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ, во исто време ќе бидеме и под влијание на нестабилна воздушна маса која особено во попладневните часови ќе условува зголемена облачност и развој на нестабилност која ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално поради загреаната атмосфера има услови процесите да бидат поинтензивни и во форма на невреме проследено со поинтензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер како и со појава на град. Максималните дневни температури на воздухот и понатаму ќе бидат многу високи и ќе се искачуваат во интервалот од 31 до 38 степени. Поради релативно високата влажност на воздухот но и поради нестабилноста понатаму ќе растат условите за позначителна спарина која особено кај метеопатите може да создава и здравствени проблеми. Исто така во атмосферата се наоѓа и незначително количество на Сахарска прашина и песок па така таму кај што ќе се појават врнежите дожот ќе остави т..
0:00
0:00