Алијансата задолжена за Ковакс не кажува дали Македонија ги исполнува условите за да добие...

Од ГАВИ, Алијансата за вакцини, задолжена за програмата Ковакс преку која се испраќаат вакцини на земји со среден или низок приход, за МИА објаснуваат кои критериуми се потребни за...

Муцунски: Аматеризмот на власта е причината за лошото справување со Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски, во денешното гостување во „Утро со Златев“, зборуваше за амтерското работење во нашето општество поради кое и Македонија се наоѓа на дното во Европа...

Досега 64.176 лица се попишале преку апликацијата за самопопишување

Преку апликацијата за самопопишување заклучно до 08.00 часот денеска се евидентирани 64.176 лица од дијаспората. Пописот на лицата кои се во странство почна на 1 март. Преку апликацијата...

Земјотрес почувствуван во Маврово, Гостивар, Тетово, Дебар, Охрид, Кичево и во Скопје

Земјотрес со локална магнитуда од 3.8 Рихтерови степени е регистриран синоќа во 22.38 часот во епицентралното подрачје Тетово – Гостивар, на 65 километри југозападно од Скопje, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Најмногу попишани граѓани од Швајцарија, Германија и од Италија, слаба заинтересираност во Австралија и...

Попишувањето на дипломатијата завршува денеска, но продолжува за дијаспората, информираше министерот за надворешни работи Бујар Османи, на денешната прес-конференција. „Бројот на наши попишани граѓани од дијаспората...

Бежовски поднесе иницијатива до Уставниот суд: Управата за финансиско разузнавање ја загрозува законитоста

Адвокатот Александар Бежовски, денеска соопшти дека поднел иницијатива до Уставниот суд на Македонија за оценување на уставноста и законитоста на Законот за спречување перење пари и финансирање тероризам. ...

Девет ЕУ-членки во писмо до Борел бараат западниот Балкан да се стави на дневен...

На петти март девет земји членки на ЕУ преку писмо побараа од шефот на дипломатијата на ЕУ да се врати западниот Балкан на агендата на Унијата во април откако...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 604 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 604 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците...

Османи: Додека Бугарија не даде согласност за усвојување на преговарачката рамка, нема напред

Министерот за надворешни работи Бујар Османи не смета дека решавањето на спорните прашања со соседна Бугарија се издигнати како услов на Европската унија за отпочнување на преговори за членство....

На инфективните одделенија во Македонија се лекуваат 1040 пациенти со Ковид-19

На инфективните оддели во Скопје и во болниците во другите градови се лекуваат 1040 пациенти со Ковид-19 и има околу 370 празни болнички кревети во ковид – центрите, соопшти...
0:00
0:00