Разбојник направил драма: Украл моторна пила, па со нож му се заканувал на сопственикот

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 48 – годишен гостиварец поради постоење на основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Разбојничка кражба од...

Кривична пријава против скопјанец за давање лажен исказ

СВР Скопје – Единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против А.П.(56) од Скопје, осомничен дека сторил кривично дело „давање лажен исказ“, предвидено и казниво по член...

Лекари од брзата помош нападнати во Бутел од човек кого дошле да го спасуваат

На 03.12.2020 во 01.55 часот во СВР Скопје, од Итната медицинска помош било пријавено дека нивна екипа била физички нападната на улицата „Втора македонска бригада“. Според пријавеното, нивната...

Почина затвореник во „Шутка“

На 02.12.2020 во 08.00 часот во СВР Скопје, од Затвор Скопје било пријавeнo дека во затворот починал осуденикот Б.М.(41) од Ресен, кој издржувал казна затвор. Лекар од Итна...

Крадел велосипеди од влезови на згради, притвор за обвинетиот

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари за продолжено кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка...

Приведен криминалец од скопско, расчистени 9 кривични дела

На 01.12.2020 од страна на Единицата за интервентна полиција е лишен од слобода А.Ф.(37) од Скопје, за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, поради...

Тепачка во казино во Центар

На 01.12.2020 во 21.20 часот било пријавено дека во казино на подрачјето на Центар бил нарушен јавниот ред и мир, со физичка пресметка помеѓу Д.М.(27) и О.Ц.(19), двајцата од...

Директор на средно училиште доби кривична, организирал екскурзии без оглас и скапо им...

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против И.А.(54) од с.Требиште, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во служба“. Пријавениот,...

На Русин кој возел камион низ Македонија полицијата му измери 2,44 промили алкохол   

Вечерва (02.12.2020) околу 17:45 часот полициски службеници од мобилната сообраќајна единица на МВР на патот Прилеп-Кавадарци го приведоа Е.В.Б (49) од Русија, кој управувал товарно моторно возило "волво" со...

Пешак тешко повреден: Избегал човекот кој го удрил со автомобил

На 01.12.2020 во 19:15 часот било пријавено дека на бул.„8 Септември“ во Скопје патничко возило удрило во пешакот С.З.(52) од Скопје и го напуштило местото на незгодата. Пешакот...

Бидете ни пријатели

7,276FansLike
12,900FollowersFollow
105FollowersFollow
16,900SubscribersSubscribe

Љубов и секс

Што навистина мислат мажите за женските гради?

Студија објавена во Evolution and Human Behavior откри интересни податоци за тоа што навистина мислат мажите за женските гради. Според резултатите, на мажите...

Седум реченици кои мажите ги кажуваат кога повеќе не ја сакаат нивната партнерка

Иако понекогаш ситуацијата во која се наоѓаме, на која претходела расправија, нè доведува да кажеме одредени зборови кои всушност не ги мислиме, сепак доколку...

Руски психолог открива поради која причина жените најчесто се врзуваат за еден маж

Многу мажи велат дека е невозможно да се разберат жените затоа што тие имаат своја женска логика и различен пристап кон нештата. Но, истакнатиот...