Уапсени татко и син од тетовско, полицијата кај нив пронашла марихуана и оружје

На 11.10.2019 во СВР Тетово биле лишени од слобода Ш.Т.(42) и Д.Т. (68) од с.Церово, тетовско, кај кои истиот ден во периодот од 06,45 до 09,30 часот, постапувајќи по...

„Блескаме“ со Филипче и Заев: Повторно висока бројка на заразени, границите на ЕУ затворени...

Нови 126 случаи со Ковид-19 се регистрани во земјава во текот на изминатото деноноќие меѓу кои и новороденче и неговата мајка од Штип, како и четири болничарки и три...

И денеска повеќе оздравени од новозаболени, еден починат

Продолжува трендот на повеќе оздравени од новорегистрирани случаи со Ковид-19. Според податоците од ИЈЗ со вирусот се избориле 36 лица, од кои само двајца биле на болничко лекување. Изминатото...

Анкета: Помалку од половината Американци сметаат дека Трамп треба да биде отповикан

Помалку од половината Американци се со став дека треба да биде разрешен претседателот Доналд Трамп откако Претставничкиот дом донесе одлука за негово отповикување. Тоа се резултати од најновата...

СВР Скопје поднесе кривична пријава против скопјанка за „даночно затајување“

Единицата за економски и компјутерски криминал- СВР Скопје при Бирото за јавна безбедност поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Н.Ј.(56), поради постоење основано сомнение дека сторила...

АВМУ: На сите медиуми да им се овозможи еднаков пристап за известување!

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги апелира, во услови кога е прогласена вонредна ситуација поради коронавирусот, на сите медиуми – електронски, печатени и онлајн медиуми – да им...

Грета Тунберг добива мурал во Сан Франциско

Активистката за климата, Грета Тунберг ќе добие голем мурал во центарот на Сан Франциско, кој ќе го наслика аргентинскиот муралист Андрес Иглесиас. Иглесиас, кој се претставува под псевдонимот...

Од црква украдени предмети и огревни дрва

На 05.12.2019 околу 07:30 часот во СВР Скопје, З.Б.(54) од с.Мирковци, скопско, пријавил дека во периодот помеѓу 03. и 05.12.2019 неколку лица извршиле кражба во црвката „Св.Меркуриј“ во с.Мирковци,...

Хакерски напад на наш мобилен оператор: Не одговарајте на повици од Естонија , Нигерија...

Утринава илјадници граѓани добија чудни телефонски повици од необични телефонски броеви. Повиците траеа кратко. За сега никој не пријавил дека успеал да го вклучи телефонот, но многумина пријавија дека...

Кичевец се обидел да ја силува својата снаа

Во раните утрински часови на 28 ноември во полициската станица во Кичево било пријавено дека во семејна куќа, 40-годишниот Ф.И. се обидел да изврши обљуба на неговата снаа. ...
0:00
0:00