Лажни ковид-пасоши се продаваат преку интернет по поволни цени

Лажни ковид-пасоши се продаваат преку интернет по поволни цени во голема измама што ги вознемири властите на многу земји кои сакаат да ги оживеат патувањата и економијата, велат експертите...

Повеќе од 10 милиони луѓе во Франција примиле првата доза од вакцина против Ковид-19

Франција денеска го премина прагот од десет милиони луѓе кои ја примија првата доза на вакцината за коронавирус. Тоа го изјави денеска премиерот Жан Кастекс, додека во земјата се...

Ковид-пациентите ги полнат болниците: Скопје и Прилеп водат по бројот на активни случаи

Повторно пламнуваат бројките на заболени од ковид 19. Пандемијата не се стишува а викендов малку помал број на регистрирани заболени. Во Скопје има најголем број на активни случаи,...

Регионот масовно имунизира, македонските власти не откриваат кога ќе пристигне првата поголема пратка вакцини

Истекува првиот квартал од годината, а македонските власти се уште не го откриваат датумот за тоа кога ќе пристигне првата поголема пратка на вакцини за почеток на имунизацијата на...

Битолчанец нашол глушец во смрзната храна купена во маркет – АХВ нареди да се...

Глушец во замрзнат зеленчук ја прели чашата на трпението кај Иван Чулакоски од Битола. Згрозен и револтиран од она што го видел пред себе, на фејсбук објави слики на...

Бесими: Инвестициите во развојот на човечкиот капитал се од исклучителна важност за напредокот на...

Инвестициите во развојот на човечкиот капитал се од исклучителна важност за напредокот на државата, а особено во секторите образование, здравство и социјална заштита. Како земјите се справуваат со...

Алијансата задолжена за Ковакс не кажува дали Македонија ги исполнува условите за да добие...

Од ГАВИ, Алијансата за вакцини, задолжена за програмата Ковакс преку која се испраќаат вакцини на земји со среден или низок приход, за МИА објаснуваат кои критериуми се потребни за...

Муцунски: Аматеризмот на власта е причината за лошото справување со Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски, во денешното гостување во „Утро со Златев“, зборуваше за амтерското работење во нашето општество поради кое и Македонија се наоѓа на дното во Европа...

Досега 64.176 лица се попишале преку апликацијата за самопопишување

Преку апликацијата за самопопишување заклучно до 08.00 часот денеска се евидентирани 64.176 лица од дијаспората. Пописот на лицата кои се во странство почна на 1 март. Преку апликацијата...

Не само во Струмица и во Тетово имало свадба, но со 80 гости

СВР Тетово поднела кривична пријава против правно лице од Тетово и едно лице од тетовското село Мала Речица за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, соопшти МВР....
0:00
0:00