Сè што треба да знаете за цинкот – минерал кој го зајакнува имунитетот Марта Стефановска 25.11.2020 / 14:55 Здравје

Освен што го зајакнува имунитетот, што е особено важно во сезона на настинки и грип, цинкот е важен за работата на дигестивниот систем, нервниот систем и метаболизмот.

Тој е присутен во сите органи, а најмногу се содржи во еритроцитите(црвените крвни зрнца), коските, мускулите, црниот дроб и во простатата, кај мажите.

Студијата објавена во 2017 година во International Journal of Molecular Sciences заклучи дека промената во рамнотежата на цинк во мозокот може да резултира со слабеење на когнитивните способности, a може да биде причина за појава на депресија и Алцхајмер.

Недостатокот на цинк може негативно да влијае на апетитот. Цинкот го зајакнува имунитетот, но и помага во создавање на мирис и вкус.

Потребно е секојдневно да го внесувате цинкот преку исхраната бидејќи за разлика од некои други материи, телото не може да складира цинк. Сепак, треба да се консултирате со вашиот лекар или фармацевт во случај ако консумирате суплементи.

Читајте следно: Што се случува во телото кога ќе внесете премногу витамин Д?

Овој минерал е важен и за создавање на резерви на инсулин и ја поттикнува неговата функција.

Храна која е богата со цинк:

Јајца

Соја

Пивски квасец

Млечни производи – сирење, млеко и јогурт

Житарки

Школки, ракчиња, туна

Месни производи- пилешко, мисиркино, свинско и јагнешко месо

Семки – тиква, лубеница, сончоглед, чиа

Јаткасти плодови – кикирики, бадеми, ореви

Зеленчук – краставица, марула, маслинки, кромид, грашок, спанаќ, домат

Овошје – авокадо, банана, киви, јагода, праска

Какао.

Читајте следно: Намирници богати со цинк за силен имунитет

цинк имунитет Автор/Извор М.С. Прикажи во метро On