Доколку сте љубители на чоколадниот вкус, тогаш овој рецепт е создаден за вас. Топло чоколадо, онака како што го подготвуваат Французите! Состојки: – 500 милилитри млеко; – 100 грама темно чоколадо; – 1 лажица шеќер; – 1 цимет; – 1 лажица какао; – 1 кесичка екстракт од ванила; – прстофат сол. Подготовка: Загрејте го млекото во сад, додадете го циметот и екстрактот од ванила. Кога млекото ќе проврие, оставете го на тивок оган уште неколку минути за да се почувствува мирисот на циметот. Додадете една лажица какао и добро измешајте. Во смесата додадете шеќер и сол – како тајна состојка. Потоа додадете ја чоколадата и непрекинато мешајте додека таа не се стопи и не се добие потребната густина на смесата. Французите обожуваат тост лепчиња да ги потопуваат во топлото чоколадо. Пробајте и вие! извор:точка.ком.мк