На подрачјето на Карпош полициски службеници од СВР Скопје синоќа во 20 часот од слобода го лишиле Љ.С.(43) од Скопје, додека се обидувал да изврши кривично дело „тешка кражба“ во возило. МВР денеска соопшти дека кај него биле пронајдени предмети кои потекнуваат од кривични дела тешки кражби. Лицето е задржано во Полициската станица Карпош за понатамошно постапување.