Австрискиот репрезентативец Давид Алаба од идната сезона ќе биде член на Реал Мадрид, соопшти шпанскиот весник Марка.

Според овој извор, искусниот бек веќе ги поминал лекарските прегледи во присуство на лекар од Реал и потпишал преддоговор. Најважно за актуелниот шпански првак е тоа што на Бернабе доаѓа без отштета, односно како слободен играч, а неговата плата ќе изнесува 11 милиони евра по сезона.

Таа, по 13 години, Алаба ќе го напушти Баерн за кого одигра 408 натпревари и 32 гола. Германскиот клуб се обиде да го продолжи договорот со него, но фудбалерот бараше премногу висока плата која не беше прифатлива за актуелниот европски првак.