Првото правило до кое што треба да се придржуваме е кога нешто ќе ни се јаде навечер да не јадеме премногу. Одредени намирници можат да го преоптеретат желудникот, да предизвикаат болки и да го променат нашиот сон. Оваа храна треба да избегнувате да ја јадете во текот на ноќта. На желудникот вообичаено потребни му се три часа за да ја обработи храната и таа да дојде до цревата, па јасно е дека оброците во доцните часови се лоша идеја. Еве што треба да избегнувате: Мрсна храна Заборавете на сладолед, колачи, хамбургери и сите намирници кои што содржат голема количина маснотии затоа што желудникот ќе делува исто како да сте внеле алкохол. Добро е да се јадат масти, но во умерени количини, а оваа храна може да предизвика чувство на тежина во стомакот, а неретко и болки. Чоколадо Освен големиот удел на маснотиите, таа содржи и кофеин кој што се наоѓа во какаото. Кисели намирници Околу 10 отсто од младите луѓе патат од рефлукс, а многумина не знаат дека причината за тоа би можеле да бидат киселите намирници кои што ги јадат навечер. Вообичаен симптом е непријатно чувство во задниот дел од грлото, но исто така и во градите. извор: точка.мк