Ако обожавате да јадете тестенини, но немате премногу време за подготовка на сосот, тогаш ќе ви се најде овој рецепт што можете да го направите од состојките што повеќето луѓе секогаш ги имаат дома.Љубителите на тестенините ќе бидат воодушевени од најбрзиот рецепт за сос од туна.

Потребни се само две минути за да добиете вкусен сос, и што е најдобро, не мора да го готвите воопшто.

Состојки:
-1 конзерва туна во масло
-1/2 кафена лажица исецкан luk
-2 лажички магдонос
-1 јајце
-3 кафени лажички путер
– 200 мл павлака
– сол и црн бибер
-75 грама изрендан пармезан
-тестенини

Подготовка:
Истурете ја туната во сад, а потоа додадете исечен лук, јајце, путер, павлака, магдонос, сол, бибер и пармезан. Измешајте ги состојките и добро измешајте ги со миксер.

Ако туната не е исецкана добро, можете да ја промешате со вилушка.

Гответе ги тестенините на вообичаен начин. Исцедете ги, ставете ги во сад со подготвениот сос од туна и на крај измешајте сè добро.

Вашиот оброк е подготвен!