Трагедија во болница во Хрватска. 62 годишен пациент почина за време на хемодијализа, бидејќи примил погрешно средство. Наместо физиолошки раствор, на пациентот во болницата во Чаковец му било инјектирано дезинфициенс. (средство за дезинфекција).

– Грешка е можна и, за жал и се случи. Дезифициенсот во болниците е вообичаено средтрво што се наоѓа на количките на медицинските сестри.

Двете медицински сестри повеќе не се дел од персоналот, додаде Тошиќ.

По хаотичната дебата помеѓу Трамп и Бајден комисијата за американските претседателски дебати ќе ги смени правилата за следните соочувања. Модераторот ќе може да го исклучи микрофонот на учесникот на дебата додека зборува неговиот противник е една од мерките. За новите промени, на својот Твитер профил се огласи Трамп, кој се бори да остане во Белата кука. Напиша дека Комисијата треба да си најде подобар модератор и попаметен кандидат од Демокатската парија. До изборите на 3-ти ноември, претседателските кандидати ќе одржат уште две ТВ дебати.

Двајца новинари на француски Ле Монд се повредени во денешниот артилериски напад на Азербејџан на ерменски позиции во Нагорно Карабах. Борбите за регионот Нагорно Карабах не запираат, а со тоа расте и бројот на загинати. Двете страни не покажуваат подготвеност за преговори.

Во Брисел почна дводневниот самит на 27 земји членки на ЕУ на кој како најважи теми ќе се најдат ситуацијата во Источниот Медитеран, односите Турција – ЕУ и прашањето со Белорусија. Ќе се разговара и за труењето на рускиот опозиционер Алексеј Навални и за Нагорно Карабах. Турција и Кипар кои се во судир околу правото да истражуваат гас на истокот на Медитеранот вчера лобираа за поддршка од ЕУ. Кипар повикува на санкции против Анкара додека Турција бара ЕУ да биде објективна. Високи еввропски дипломати изјавија дека унијата највероајнто нема да ги прифати барањата на Кипар.

Фото за вовед: Видео: File 01.10_emi_svet_1.mp4Категорија: СветНовинар: Емилија Штерјов