СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.М.(26) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 09.06.2020 во Охрид, полициски службеници извршиле преглед над пријавениот и патничко возило во кое бил, при што пронашле и одзеле марихуана.