Во тетовската полиција утрово било пријавено дека во периодот меѓу 16. и 17. месецов во црквата „Свети Мина“ во тетовското село Волковија, непознат сторител со употреба на сила влегол во црквата и одзел пари.

Увид на местото извршила екипа од СВР Тетово и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Текстот Ограбена црквата Свети Мина во Тетовско е превземен од МАКФАКС.