На 17.10.2020 во СВР Тетово било пријавено дека во периодот 16/17.10.2020 во црквата „Свети Мина“ во с.Волковија, тетовско, непознат сторител со употреба на сила и подесен предмет влегол во црквата и одзел пари. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Тетово. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.