Месут Озил синоќа и официјално пристигна во Турција, каде деновиве ќе потпише договор со неговиот омилен клуб од детството, Фенербахче.

Тој по неколкуте кошмарни месеци во Арсенал, каде воопшто не играше и беше тргнат настрана, сега доаѓа во Турција да игра за Фенербахче, па евидентна беше неговата насмевка на лицето.

Озил истакна дека овој трансфер за него е остварување на еден сон.

Возбуден сум што доаѓам овде, бидејки секогаш сум бил фан на Фенербахче, ова е остварување на еден сон за мене. Со гордост ќе го носам овој дрес и се надевам дека ќе бидам успешен со моите соиграчи“.

На прашање поврзано со Арсенал и Артета, Озил на кратко за турските медиуми искоментирал…. „За Артета не ме интересира, на Арсенал му посакувам се најдобро!“, порачал Озил.