Производителот на лекови „Pfizer“ во средата изјави дека нивната вакцина против коронавирус покажала ефикасност од дури 95 проценти и дека нема сериозни несакани ефекти, засновани на првиот сет на комплетни резултати од тестот за вакцина во доцна фаза.

Податоците покажаа дека вакцината спречува развој и на лесни и на тешки форми на Ковид-19, соопшти компанијата.

Вакцината се покажа како ефикасна 94 проценти кај постари возрасни лица, кои се поранливи на развој на тежок Ковид-19 и кои не реагираат силно на некои видови вакцини.

Pfizer, кој ја разви вакцината со неговиот партнер BajoNtek, рече дека компаниите планираат да поднесат барање до Управата за храна и лекови на САД (ФДА) за итно одобрување „за неколку дена“, зголемувајќи ги надежите дека ефикасна вакцина наскоро станаа реалност, пишува Неw york times.

Резултатите од тестот – помалку од една година откако истражувачите започнаа да работат на вакцината – ги соборија сите рекорди на брзина за развој на вакцини, процес што обично трае со години. Претходно, врз основа на првите резултати, беше речено дека вакцината покажува најмалку 90% ефикасност.

„Резултатите од студијата означуваат важен чекор на ова историско осуммесечно патување за создавање вакцина што може да помогне да се стави крај на оваа разорна пандемија“, рече д-р Алберт Бурла, извршен директор на Pfizer Доколку ФДА ја одобри вакцината со две дози, „Pfizer“ наведува дека до 50 милиони дози ќе бидат достапни до крајот на годината, а до 1,3 милијарди до крајот на следната година.

Претходно, американската компанија „Модерна“ ги објави зачудувачките резултати на нејзиниот кандидат за вакцина против короната, велејќи дека тоа покажува ефикасност од 94,5 проценти.

Двете вакцини користат слична технологија со информативната РНК.

Во студијата на Pfizer и BajoNTek учествувале скоро 44.000 волонтери, од кои половина примиле вакцина. Другата половина добила плацебо инјекција. Потоа, истражувачите чекале да видат колку од нив развиле Ковид-19 во секоја група.

Компаниите објавија дека од 170 случаи на инфекција, дури 162 биле во placebo групата, а осум во групата вакцини. Од 10-те случаи кои развиле потешка форма на болеста, девет добиле placebo.

Претставниците на компаниите рекоа дека ефективноста на вакцината е конзистентна без оглед на возраста, расата и етничката припадност. Најчестиот сериозен несакан настан бил замор, со 3,7 проценти од волонтерите кои пријавиле замор по земањето на втората доза. Постарите возрасни пријавиле помалку и поблаги несакани ефекти, соопштија компаниите.

The post Нови резултати од анализата на вакцината „Pfizer“: Нашата вакцина против коронавирус е 95% ЕФИКАСНА appeared first on Порта.