Европските земји бележат нови рекордни броеви кога станува збор за бројот на новоинфицирани со КОВИД-19, а 17 од 27-те земји на ЕУ, како и Велика Британија, се наоѓаат во црвената зона на новата европска мапа на ограничувања на движењето објавена од Европскиот центар за превенција и контрола на болести ECDC)

На таа мапа, само три земји на Унијата (Норвешка, Финска и Грција) се претежно зелени, додека пет земји (Италија, Кипар, Естонија, Литванија и Летонија) се главно означени со портокалова боја. Пет земји (Германија, Австрија, Шведска, Данска и Исланд) не беа кодирани во боја поради недоволни податоци за тестовите.

The first🚦map has just been published!

The maps include information on:
▪ the 14-day notification rate of new confirmed #COVID19 cases at subnational level
▪ weekly COVID-19 testing rates
▪ testing positivity rates
▪ a map with a combined indicator based on the algorithm pic.twitter.com/5fkPuduWwj

— ECDC (@ECDC_EU) October 15, 2020

Според препораките, спротивно на оние кои доаѓаат од зелената зона, патниците од портокаловата и црвената (или сивата) зона можат да бидат предмет на одредени ограничувања, пренесува Дневни аваз. Вкупно 16 земји на Европската унија, вклучувајќи ги Франција, Шпанија, Полска или Велика Британија, се обележани со црвена боја.

За да може еден регион да се класифицира во зелена боја, мора да има помалку од 25 нови случаи на 100.000 жители во последните две недели и помалку од 4 проценти од позитивно тестираните. Регионот е во минус кога бројот на нови случаи во последните две недели е поголем од 50 и кога процентот на позитивни е поголем од 4 проценти, или кога критериумот за нови случаи надминува 150.

За тоа време, во Русија се потврдени 15.150 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, објави Кризниот штаб на таа земја.

Од последниот пресек, регистрирани се 232 смртни случаи, што е осми пат од почетокот на епидемијата дневниот број на смртни случаи да надминува 200, пренесува Tas s. Вкупниот број на заразени сега е 1.369.313, а починале 23.723 лица.

Регистрирани се 9.721 нов случај во Чешка, што е нов рекорд по бројот на пациенти за еден ден, објави чешкото Министерство за здравство.

Како што се наведува, втор ден по ред се бележат голем број нови пациенти во Чешка, најголем во Европа, пренесува Ројтерс. Во Чешка, која има 10,7 милиони жители, од почетокот на март се пријавени 149.010 случаи на коронавируси.

Според неделното соопштение на Италијанскиот висок институт за здравје, епидемијата „Ковид-19“ е во акутна фаза во Италија, а во последните 11 недели има прогресивно зголемување на новите инфекции, пишува „Хафингтон пост“.

Според документот, вирусот циркулира на целата национална територија, а во 18 региони, индикаторот за брзината на ширење на вирусот Рт е над 1. До тој број, се смета дека здравствено-епидемиолошката состојба е под контрола. Во моментов во Италија има 4.913 епидемии на коронавируси, од кои 1.700 се нови. Најголем број на епидемии на коронавирус има 80 проценти од семејствата.

The post НОВИ ЦРНИ РЕКОРДИ ВО ЕВРОПА, ЕУ ОБЈАВИ МАПА! 17 земји во црвената зона… appeared first on Порта.