Мерките се воведуваат затоа што просечниот број на новоинфицирани во текот на пет дена беше над 4.000

Властите во областа Лос Анџелес најавија воведување нови мерки со кои ќе се забрани јадење во ресторани најмалку три недели, поради зголемувањето на бројот на нови пациенти за време на сезоната на празници.

Новите мерки ќе стапат на сила во среда во 22 часот, пишува АП.

Ресторани, пиварници, винарии и барови ќе можат да служат само порачки за испорака и достава.

Мерките се воведуваат затоа што просечниот број на новоинфицирани во текот на пет дена беше над 4.000.

Во повеќето делови на Калифорнија, вклучително и округот Лос Анџелес, од саботата навечер во сила е полициски час.

The post Нема повеќе ресторани, само храна преку телефон: Лос Анџелес жестоко се бори со коронавирусот appeared first on Порта.