Неколку причини зошто е добро да пиете вода со мед секое утро Марта Стефановска 24.02.2021 / 14:06 Здравје

Добропознато е дека медот е една од најздравите намирници во светот. Велат дека здравјето доаѓа од стомакот, па секојдневното консумирање мед е најдобар начин да ги искористите сите негови предности.

Медот е одличен за луѓето кои имаат проблеми со варење. Едноставен напиток со мед кој треба да го пиете секое утро – ќе го подобри здравјето на дигестивниот систем.

Потребни состојки:

2 дл млака вода

1 лажичка мед

Начин на подготовка: Промешајте вода и мед, почекајте да се растопи и потоа испијте го. Водата треба да биде млака, а не врела бидејќи високата температура ги уништува сите хранливи материи кои се содржат во медот.

Како водата со мед делува на нашето тело?

1. Го олеснува варењето и минувањето на храната од тенкото во дебелото црево

2. Ги неутрализира гасовите кои се произведуваат во дигестивниот систем

3. Го смирува желудникот

4. Гo детоксира организмот т.е помага за отстанување на токсините

5. Заедно со сок од лимон е моќен сојузник за слабеење

6. Делува антибактериски

7. Помага при алергии

8. Го регулира нивото на шеќер во крвта.

Автор/Извор М.С. Прикажи во метро On