Место да ја искористи последната шанса што е подготвен да му ја даде новиот тренер на Барселона, Роналд Куман, францускиот репрезентативец Усман Дембеле и оваа сезона продолжува по старо.

Денеска тој задоцнил 15 минути на тренингот на тимот што е втор ваков случај откако холандскиот стручњак е шеф на стручниот штаб на Барса. Да биде трагедијата поголема, тој имаше вакви навики и додека тренер на екипата беше Ернесто Валверде, но никогаш не беше драстично казнет за своето однесување.

Каталонските медиуми остро го осудија Дембеле и изразија чудење за тоа што го право во сезоната кога е значително зголемена конкуренцијата на позицијата на Французинот.