Направи сам: Природен лек против кашлица Билјана Богоеска 30.11.2020 / 14:27 Здравје

Овој природен лек помага во лекување на кашлица, растечен нос, воспалено грло и слично, ефикасен е дури и кај најмладите.

Станува збор за сируп од кромид, едноставен е за подготовка и може да се користи кај возрасни и кај деца, како лек за кашлица и растечен нос. Кај кашлицата ја намалува количината на слузта или спречува нејзино формирање.

Кромидот е богат со многу состојки и е важен извор на фолна киселина, калциум, фосфор, магнезиум, хром, железо, јод и други елементи.

Кромидот ефективно делува при анемија поради големата содржина на железо. Сирупот од кромид исто така ја намалува температурата.

Рецепт: една главица кромид, две до три лажици шеќер или мед.

Подготовка: исечете го кромидот на коцки, додадете шеќер или мед. Оставете поклопено да стои неколку часа во фрижидер. Потоа исцедете 4 до 5 мл од сирупот и пијте го 2 до 3 пати дневно. Најдобро е секој ден да правите нов сируп.

На кромидот може да додадете и ситно исецкан лук, кој е познат по бактериските својства.

кромид кашлица Автор/Извор Б.С.Б. Прикажи во метро On