Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување на Сител ТВ најави заострување на рестриктивните мерките.

– На утрешниот состанок ќе дискутираме за тоа дали се потребни дополнителни рестрикции од коишто се сега во сила. Тоа би вклучувало рестрикција во јавниот превоз, ограничување на работата на угостителските објекти и одредени економски субјекти, компании. Дел од мерките може да се таргетирани во некои општини, некои може да важат на територијата на целата држава, рече Филипче.

На прашањето за воведување на полициски час, тој одговори дека се уште е рано и тоа може да се дискутира утре.

The post Најава за заострување на рестриктивните мерки поради енормното зголемување на новозаразени од Ковид-19 appeared first on Порта.