Триесет и пет годишен маж истури течност и се самозапали пред зградата на Владата во центарот на Минск, во близина на споменикот на лидерот на Октомвриската револуција, Владимир Илич Ленин. Мажот се наоѓа в болница, откако минувачи и полицајци го изгаснаа огнот користејќи противпожарен апарат, соопшти полицијата. Засега не е познат неговиот мотив за таквиот потег. Од претседателските избори на 9 август, во Белорусија се идржуваат протести на опозицијата, чии учесници тврдат дека гласањето било фалсификувано во корист на шефот на државата Александар Лукашенко.

A man committed self-immolation on Independence Square in Minsk.
❗️ Sensitive content ❗️#Belarus #StandWithBelarus source:@nashaniva pic.twitter.com/7H3FTpEjSY

— Voices from Belarus (@VoicesBelarus) January 22, 2021