Хрватскиот интернационалец нема да добие нов договор на крајот на оваа сезона кога му истекува актуелниот, тврдат италијанските медиуми.

Искусниот напаѓач има проблеми со повреди, а во екипата на Милан не бил уште од дуелот против Црвена Звезда во Белград, во рамките на Лигата Европа. Тој требаше да биде алтернатива за Златан Ибрахимовиќ, но не покажа ни дел од перформансите поради кои беше донесен на Сан Сиро.

На досегашните пет настапи во сите натпреварувања, не успеа да постигне ниеден гол, па на крајот од сезоната ќе се спакува и ќе си замине од Милано.