ПАРИЗ – Францускиот претседател Емануел Макрон е позитивен на вирусот корона, соопшти денеска неговиот кабинет.

“Претседателот беше тестиран денес и беше позитивен. ПЦР-тестот беше направен откако се појавија првите симптоми”, се вели во соопштението.

Макрон ќе биде во самоизолација следните седум дена, пренесува Ројтерс.

Во соопштението се вели дека Макрон продолжува да ја води земјата и дека ќе учествува на состаноците преку видео врска. Сите негови закажани посети, вклучително и патувањето во Либан, се откажани.

Француските медиуми јавуваат дека премиерот Jeanан Кастекс се изолирал и како претпазливост по веста за позитивниот тест на Макрон.

Санчез во самоизолација по неодамнешната средба со Макрон

Шпанскиот премиер Педро Санчез ќе биде во самоизолација до 24 декември, откако беше објавено дека францускиот претседател Емануел Макрон е позитивен на вирусот корона, беше објавено од кабинетот на Санчез.

Санчез и Макрон се состанаа во понеделникот во Париз, а денес Елисејската палата објави дека францускиот претседател е позитивен, пренесува Ројтерс.

Чарлс Мишел исто така беше во контакт со Макрон

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, ќе влезе во самоизолација од превенција, откако беше во контакт со францускиот претседател Емануел Макрон, кој беше позитивен на тестот за вирусот корона, изјави портпаролот на Европската унија.

The post Макрон позитивен на коронавирус appeared first on Порта.