Препознајте ја болката за да ја излечите!

Сигурно сте слушнале дека болката е комплексен феномен. Ова значи дека многу различни фактори се вклучени во формирањето на сензацијата за болката, почнувајќи од хемиски реакции на клеточно...

Патувањето го развива мозокот на детето подобро од играчките

Експертите велат дека патувањето и новите искуства подобро влијаат на развојот на мозокот кај детето од скапите играчки. Детскиот психијатар Маргот Сандерленд тврди дека одењето на одмор претставува...

Сакате пилешко? Еве колку долго може да стои во фрижидер и како да препознаете...

Колку пати ви се случило да купите пилешко во продавница за да направите ручек или вечера, но не сте стигнале или едноставно не ви се ви се јадело...

Лекот се наоѓа во кујната: Ослободете се од подочниците со помош на овие намирници

Многу жени се жалат на “торбичките” под очите. Најчесто се резултат на исцрпеност, прекумерна работа и недостаток на сон. Откријте 8 домашни лекови за отечени очни капаци. Кои...

Поопасно е од шеќер и масти: Многумина го користат ова масло, а не се...

Иако точната состојка која ги предизвикува овие промени сè уште не е откриена, научниците препорачуваат да се намали неговата количина во исхраната. Маслото од соја е честа состојка...

Дневен хороскоп 24.01.2020

Овен (21.03 – 20.04) Некој се обидува да ви наметне невистинити муабети. Ќе го сфатите тоа, само ќе ви биде потребно малку повеќе време. Партнерот е...

Народен лек против холестеролот – докторите во неверување!

Кога ќе се помеша со сок од лимон, магдоносот не само што ја стимулира циркулацијата туку и ја намалува количината на холестерол во организмот. Оваа мешавина им помага...

Како бучавата влијае на здравјето на срцето?

Претходните истражувања веќе предупредуваа на штетноста на бучавата и гласната музика на слухот, а сега француските научници се запрашале како секојдневното, бучно урбано опкружување влијае на човечкото тело,...

Решение за актуелниот проблем: Започнете да го земате овој витамин и спасете ги белите...

Според податоците на Светската здравствена организација, повеќе од 90 проценти од светската популација живее во области каде загадувањето на воздухот ги надминува границите. Научниците долго време се сомневаат...

Постојано користите спреј за нос? Дури не ни сонувате во каква опасност сте!

Спрејовите за нос не се опојни како алкохолот и дрогата, но можат да предизвикаат зависност, предупредуваат експертите! Спрејовите за нос ги стеснуваат крвните садови во носот и синусите,...

Бидете ни пријатели

7,276FansLike
12,900FollowersFollow
105FollowersFollow
16,900SubscribersSubscribe

Љубов и секс

Руски психолог открива поради која причина жените најчесто се врзуваат за еден маж

Многу мажи велат дека е невозможно да се разберат жените затоа што тие имаат своја женска логика и различен пристап кон нештата. Но, истакнатиот...

Петте знаци кои откриваат дека вашиот поранешен партнер ве сака назад

Сите барем еднаш сме искусиле поранешниот партнер да се покае по раскинувањето и да сака да ја продолжи врската или да зажалиме што не...

Девојките што имаат среќа во љубовта ги поседуваат овие три главни карактеристики

Среќата во љубовта не зависи од физичкиот изглед, успехот или парите, туку од внатрешната состојба на нашето битие. Еве ги квалитетите што ги имаат...