Ако навистина морате нешто да грицнете пред спиење, тоа нека биде оваа намирница

Добриот сон е клучен за одржување на телесната тежина, менталното и физичкото здравје. Луѓето кои недоволно спијат имаат зголемен ризик од дебелина, срцеви заболувања и дијабетес. Меѓутоа, многу...

Неделен хороскоп 04.05.2020 до 10.05.2020

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можни се кавги и расправии со деловните партнери. Сметате дека тие не ги исполнуваат вашите очекувања. ЉУБОВ: Саканото лице ви...

Студија: Побрзо опоравување од Ковид-19 со комбинација од три антивирусни лека

Комбинација на три антивирусни лекови во третманот на Ковид-19, со примена на терапија која го зајакнува имунолошкиот систем, доведува до побрзо закрепнување на пациентите, покажа студија направена на...

Решете го проблемот со алергискиот ринитис: Направете лек против кивање

Доколку имате “среќа” за време на пријатните пролетни денови, со сите перипетии кој ни ги донесе коронавирусот, ве мачат уште и алергии од полен и цветање на природата,...

Германски виролог предвидува вирусна бура на есен: “Важно е да се изгради одржив концепт...

Германскиот виролог, Александер Кекуле е загрижен поради брзината и обемот на попуштање на мерките за сузбивање на коронавирусот и предвидува “вирусна бура” на есен. Кекуле изјави за ZDF...

“На прав пат сме кон развој на лек против COVID-19”

Германските лекари постигнаа голем успех во потрагата за лек против коронавирусот, бидејќи успеаа да го докажат постоењето на антитела кои го спречуваат вирусот да навлезе во клетките. „Ова е јасен...

Научниците открија постоење на микроб кој во целост спречува зараза

Во тоа, како што тврдат тие, лежи огромниот потенцијал за спречување на ширењето на маларија. Маларијата се шири со убод од заразен комарец, па доколку тие инсекти биле заштитени од...

Дали е паметно во овој период да трчате на отворено?

Докторката Прија Александер вели дека одговорот е да, во случај да не сте во изолација поради остварен контакт со некој кој е потврден со коронавирус или постои сомнение...

Малите деца не смеат да носат маска, еве зошто: Германските лекари категорично тврдат!

Овие денови се повеќе се зборува за тоа дека децата во градинките мора да носат маски, што предизвика голема полемика. Еве што мислат германските експерти за тоа. Носењето...

Дали знаевте дека побрзо старееме додека јадеме слатки?

Уживате во омилените слатки и не се осврнувате на советите од нутриционистите, и тоа е во ред. По некој килограм горе-долу, тоа можеме да го прифатиме. Меѓутоа, шеќерот...
0:00
0:00