Рецепт за леб без квасец

Дури и доколку никогаш не сте печеле леп, овие денови веројатно ви паднало на памет дека би било добро да најдете некој едноставен рецепт. Овој рецепт е идеален...

Зошто копривата мора да биде дел од вашата редовна исхрана?

Во овој период младата и свежа коприва ни е достапна во природата и на пазарите, а нејзините позитивни бенефити по нашето здравје се многубројни. Ако ја исушите, како...

Тирамису со рум, рецепт кој сите го сакаат

Ова тирамису толку лесно се подготвува што ќе ви стане омилен дел од трпезата и ќе сакате да го подготвувате секој ден, бидејќи веднаш го снемува. Состојки: 4...

Домашен сируп од коприва: Сок кој го зајакнува телото, имунитетот и штити од болести

Состојки:– 1л зовриена вода– 400 гр свежи, млади листови коприва– 7 лимони– 800 гр кафен шеќер– 5 супени лажици мед Подготовка: Листовите коприва добро зимијте ги. Во сад...

За силен имунитет: Напиток од лимон, мед и ѓумбир

Состојки за три сервирања: -парче свеж ѓумбир (околу 3 цм)-600 мл вода-половина лимон-1 лажичка мед Подготовка: Ситно изрендајте го ѓумбирот, прелијте го со вода и додајте го лимонот...

Палента со сос од печурки (ПОСЕН РЕЦЕПТ)

Посната храна не значи дека е и здодевна. Таа всушност е богата со бројни рецепти кои ќе продолжите да ги готвите дури и откако постите ќе завршат. Палентата...

Совршен десерт: Американски палачинки со бадемово млеко

Состојки: -125 грама брашно-2 лажички шеќер во прав-1 лажичка прашок за печиво-1 лажичка ванилин шеќер-150 мл бадемово млеко Подготовка: Измешајте го брашното, шеќерот, прашокот за печиво, ванилиниот шеќер...

Тестенини со песто од спанаќ и рикота (РЕЦЕПТ)

Овој рецепт е одличен кога сакате да подготвите нешто вкусно за кратко време. Количината е доволна за две порции. Состојки: 150 гр тестенини200 гр спанаќ50 гр путерЕдно чешне...

Најубавата домашна пица

Потребно за тесто: 300 гр брашно200 мл млака вода15 гр краставица1 лажичка шеќермалку сол Состојки: Кечап200 гр шунка50 гр маслинкималку кашкавал100 гр тврдо сирењеоригано Подготовка: Замесете го тестото...

Рецепт за посни крофни кој секогаш успева

Во време на Велигденските пости, не значи дека треба да се откажеме од омилените десерти, бидејќи може да се подготват и во посна верзија. За овие крофни ви...
0:00
0:00